İnegöl Elektrikçiler ve Benzerleri Odası

İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması Başladı


İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması Başladı
İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması Başladı


Yılbaşından sonra yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili uyarılarda bulunan Elektrikçiler Odası Başkanı Yakup Ulama, daha önce 50’den fazla çalışanı olan işletmeler için zorunlu olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun, 1 Ocak 2014 tarihinden  itibaren en az 1 çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işletmeleri de kapsadığını belirtti.

2013 yılı Haziran ayında İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunuyla ilgili 385 kişiye eğitim verdiklerini belirten İnegöl Elektrikçiler Odası Başkanı Yakup Ulama, “Bunların belgelerini, iş analizlerini, portör muayenelerini bitirdik. Bizim sektörümüz birinci derecede riskli işler grubuna giriyor. Bu konuda 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa uyulması gerekiyor.  Bu konuda tüm oda üyelerimize güzel bir hizmet sunduk. Şuan da bizim 187 üyemiz var. Yanında çalışanlarıyla birlikte 387 kişiye, bu kanunla ilgili bilgi verdik” dedi.

1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun ikinci aşamasıyla ilgili bilgi veren Başkan Yakup Ulama, “Bilindiği gibi 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30 Haziran 2012 tarihinde yayınlanmış, 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren hayatımıza girmeye başlamıştı. 50’nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde, ‘İşyeri Hekimi’, ‘İş Güvenliği Uzmanı’ ve ‘İşyeri Hemşiresi’ istihdamı 01 Temmuz 2013’ten 01 Ocak 2014 tarihine, az tehlikeli sınıftaki işyerleri ve kamu kurumlarında 01 Temmuz 2014’ten 01 Temmuz 2016 tarihine ertelenmiştir. Buna göre, 50’nin altında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerinde ‘İşyeri hekimi’, ‘İş Güvenliği Uzmanı’ ve ‘İşyeri Hemşiresi’ hizmetlerinin sunumu 01 Ocak 2014 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecektir. Bu kapsamda tüm işverenlerimizin öncelikle tehlike sınıflarını öğrenmeleri ve buna göre yetkili ortak sağlık ve güvenlik birimleri ile irtibata geçmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

2016 TEMMUZ AYINDA HER YERDE UYGULANACAK

Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50’den az çalışanı olan işyerlerinin ise 2016 yılında kapsama gireceğini, yeni yıldan itibaren işyeri hekimi ve işyeri güvenliği uzmanı bulundurmayan firmaların önemli miktarda para cezasıyla karşı karşıya kalacağını ifade eden Ulama, “2016 yılı Temmuz ayında da, kamu iş yerlerinin tümünde, özel sektördeki az tehlikeli tüm iş yerlerinde devreye girecek. Yani, bakkal, manav, berber ve apartmanlarda yürürlüğe girmesine daha bir buçuk yıldan fazla süre var ama risk değerlendirmesi için kapsama çoktan girdiler” şeklinde konuştu.

KÜÇÜK İŞLETMEYE DEVLET DESTEĞİ

Esnaf ve küçük işletmelere uzman ve doktor temininde devletin destek sunacağını ifade eden Ulama, "İş yerinde 9 veya daha az çalışanı olanlardan, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olanların iş sağlığı ve güvenliği ile işyeri hekimi veya diğer sağlık personeli ihtiyacını, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) illerde açacağı ihaleler sonrasında, Ortak Sağlık Güvenlik Birimlerine (OSGB) ihale edecek ve bu işyerlerinin cebinden tek kuruş para çıkmayacak. İhaleyi alan OSGB, sanayi sitelerindeki tamirhane, tornacı, elektrik ustaları gibi iş yerlerine yılda bir defa 1 saat iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile üç yılda bir defa işyeri hekimi gönderecek” ifadelerini kullandı.

PARA CEZALARINA DİKKAT

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında bulunan işletmeler hakkında, yasaya aykırı hareket etmeleri halinde para cezası uygulanacağını kaydeden Yakup Ulama, 6331 sayılı iş kanunun cezaları düzenleyen 26. maddesinde bu yükümlülüklerin cezasının belirlenen nitelikte iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi görevlendirmeyen işverene görevlendirmediği her bir kişi için ve aykırılığın devam ettiği her ay için 500 TL olduğunu söyledi. Ulama, "Diğer sağlık personeli görevlendirmeyen işverene ise, aykırılığın devam ettiği her ay için 2 bin 500 TL olarak ifade edilmektedir. Firmaların bu hizmeti alıp almadıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca ISG-KATİP sistemi üzerinden online olarak kontrol edilmektedir" diye konuştu.

İŞLETMELER İÇERİSİNDE BULUNDUĞU GRUBU ÖĞRENMELİ

50’in üzerinde çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işletmeler için 2013, 50’nin altında çalışanı tehlikeli ve çok tehlikeli işletmeler için 1 Ocak 2014, az tehlikeli işletmeler için 2016 yılında 3 aşamalı olarak uygulanacak olan yasada, işletmelerin içerisinde bulundukları grubu öğrenmesi gerektiğini ifade eden Ulama, işletmelerin, 26 haneli SGK sicil numaralarının 1 rakamından sonra gelen ilk 6 hanesi üzerinden 29 Mart 2013 tarihinde yayımlanan tebliğe bakarak öğrenebileceklerini söyledi.

KONGREYE DAVET

İnegöl Elektrikçiler Odasının 3 Ocak 2014 Cuma günü (Yarın) yapılacak kongresine tüm üyeleri davet eden Ulama, “Odamızın 3 Ocak 2014 Cuma günü (Yarın) saat 13.00’de Esnaf Sarayında kongremiz olacak. Bütün üyelerimizin seçime katılmasını arzu ediyoruz. Seçimimizin şimdiden tüm üyelerimize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyoruz. Oda Başkanlığına tekrar adayım. İnşallah hayırlısı olur” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK!

Abone kontrol sistemini ilk olarak İnegöl Elektrikçiler Odasının hayata geçirdiğini belirten Yakup Ulama, “2010 yılında oda başkanlığına seçildikten sonra yapacağımız faaliyetlerden bir tanesi de odamıza araç almaktı. Bu aracı da aldık. Aracımızla Türkiye bir ilki gerçekleştirdik. Oda olarak UEDAŞ ile birlikte aracımızla abone kontrol sistemini yapmaktayız. Hem UEDAŞ’ı bu konuda rahatlattık, hem de üyelerimizi ve ilçe halkımızı sistemli ve hızlı bir şekilde abone kontrol sisteminde hizmet vermeye başladık. 63 bin liraya bir araç alarak, donanımını yaptık. Bununla ilgili bir tane teknisyen istihdam ettik. Her gün 40 ila 50 civarında köy, belde ve şehir merkezindeki abonelerin kontrol sistemini biz yapıyoruz. Oda olarak da Türkiye’de ilk olması bizleri mutlu ediyor” şeklinde konuştu.FOTO GALERİ

İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması Başladı